Diş Beyazlatma

Diş rengi göz rengi ya da saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine oranı, mine tabakasının kalınlığı, dentin tabakasının yoğunluğu dişin rengini belirler.  İlerleyen yaşla beraber dişin mineral kompozisyonunun değişmesiyle diş rengi koyulaşabilir. Çay,kahve ve sigara gibi renk veren maddelerin fazla kullanılması da dişlerde uzun vadede dışsal renklenmelere sebep olabilir.

Beyazlatmanın etkili olabilmesi için temiz bir diş yüzeyi gereklidir, bunun için beyazlatma öncesi diştaşı temizliği yapılmalıdır. Diş taşı temizliği sonrasında beyazlatma iki yöntemle ya da bunların kombinasyonu şeklinde uygulanabilir.

Klinik tipi beyazlatma : Dişetlerinin izolasyonu sağlandıktan sonra diş yüzeylerine uygulanan yüksek konsantrasyonlu beyazlatıcı ajan lazer veya ışık kaynağıyla aktive edilir. Ortalama bir saat süren uygulama sonrası hızlı ve etkin bir beyazlama sağlanır .

Ev tipi beyazlatma :  Diş hekiminiz tarafından size özel hazırlanan beyazlatma plaklarıyla uygulanır .  Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli konularak , 1-3 hafta süresince günde 4-6 saat  kullanılır.

Canlılığını kaybetmiş ve kanal tedavisi görmüş dişlerde uzun vadede  diş rengi koyulaşabilir. Böyle durumlarda beyazlatıcı ajan gerekli izolasyon sağlandıktan sonra dişin içine yerleştirilir. İstenilen renk elde edilene kadar iki gün arayla işlem tekrar edilir.

Diş beyazlatma işlemi sonrası renklendirici içecek ve gıdalardan bir süre uzak durmak elde edilen beyazlığın devamlılığı için gereklidir.

Toplumda oluşan genel kanının aksine diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın  dişlere ve çevre dokulara herhangi bir zararı yoktur .

Size en uygun beyazlatma seçeneğinin seçilebilmesi için öncelikle renklenmenin sebebinin diş hekiminiz tarafından tespit edilmesi ve durumunuza uygun bir tedavi planlamasının yapılması gereklidir.